Pohled na Děbolín

Historie

 Obec Děbolín u Jindřichova Hradce spadá do oblasti, jež byla pro svou nehostinnou přírodu osídlena oprati úrodnějším místům poměrně pozdě. Krajina jižních Čech byla od konce 12. století v držení rodu Vítkovců, který ve snaze osídlit svá území zval do těchto míst nové osadníky a to Čechy i Němce. Osady kolem Jindřichova Hradce, mezi něž patří i Děbolín, vznikaly na přelomu dvanáctého století. Jak uvádějí staré kroniky, osadníci přicházeli především z Benešovska, Durynska (krajina ve středním Německu) a ze severních Rakous.
První dochovaná zmínka a Děbolínu je z 1. prosince roku 1255. Jedná se o smlouvu, kterou syn zakladatele Jindřichova Hradce Vítek mění svá území s řádem Německých rytířů právě za Děbolín (tehdy zvaný Doblings).
Zhruba v polovině 16. století se v okolí Děbolína těžilo stříbro, avšak ne v takovém množství, aby těžba znamenala velký přínos.
Některé z vesnic obdržely roku 1658 od zdejšího pána Ferdinanda Viléma Slavaty selské erby. Děbolín, patřící v té době spolu s Horním Ždárem, Matnou a Studnicemi pod rychtu Buk, užíval znak zobrazující vpravo hledícího medvěda držícího kotvu.
V roce 1782, kdy byla dokončena stavba děbolínské kapličky, měla rychta 340 obyvatel.
Roku 1829 byla dokončena stavba současné silnice od Jindřichova Hradce na Tábor a přesně 5. listopadu 1833 projel Děbolínem první poštovní vůz.
Místní železniční trat´ byla uvedena do provozu roku 1887 jako součást tzv. Českomoravské transverzální dráhy.
Od roku 1895 stojí v Děbolíně budova školy, do které nastoupilo 115 žáků.
Na přelomu 19. a 20. století měla obec zhruba 500 obyvatel německé i české národnosti. S ohledem na převážnou část německých obyvatel byla vesnice po Mnichovké dohodě přičleněna k Německu, kolem II. světové války pro tyto místní občany znamenal nucený odsun z Čech.

Současnost

V současné době má Děbolín coby jedna z devíti místních částí Jindřichova Hradce zhruba 220 obyvatel. V červnu roku 2006 byla v Děbolíně zahájena oprava návesní kaple Nanebevzetí Panny Marie za finanční podpory Města Jindřichův Hradec a Jihočeského kraje. V první etapě došlo k obnově omítek vnější fasády, nátěru plechové krytiny a odvedení dešťových vod z ploch přilehlých k objektu. Uvnitř kaple došlo k aplikaci sanačních omítek, výměně konstrukce podlahy a rozvodu elektrické instalace. Práce pokračovaly v první polovině roku 2007 restaurátorskou činností na původních nástěnných a stropních malbách, které byly ve velmi špatném až havarijním stavu. Celkové náklady na opravu kaple představovaly částku 1 200 000 Kč. Po rekonstrukci byla kaple slavnostně otevřena v létě roku 2007. Ve stejném roce došlo v Děbolíně také k otevření nově vybudovaného dětského hřiště.